Pokud jste milovníky motorek, neunikly vám jistě informace o zatáčkách, které se tak klikatí, že se vám z toho zatočí hlava. A co je hlavní, nejsou moc daleko. Stačí jedno odpoledne a můžete se prohánět po průsmycích, které svou krásou berou dech. Je to jednoduché, vyražte do Alp, vyražte do Švýcarska.
Co vloni jsme jen prolétli, letos pořádně procestujeme. Cesta tam tranzit a tím nám zbyde dost času na přírodu, hory a jídlo :-). A zpátky možná kolem moře, uvidíme, nějak to prokličkujeme.
Naší poslední cestu na motorce jsem uskutečnili v roce 2019 do Irska. Pak se nikam nesmělo a i jiné, hezké důvody přispěly k tříleté přestávce. Ale JE ČAS zase někam vyrazit. Pohledem do mapy projetých zemí moc na výběr v dosahu nemáme a po prohlédnutí fotek z hor bylo jasno. Jedeme k MÓŘI, kam se dřív jezdilo, ale nikdy jsem tam nebyl, a hory tam mají krásné, že si na nějakej ten kopec vylezeme :-D.
Fotky z Irska jsou nádherné, ale musí mít člověk štěstí na počasí. Do poslední chvíle není úplně jasno, zda se červenec povede alespoň z poloviny bez deště a kam nakonec vyrazíme. Ale díky GPS Dozoru uvidíte online, zda pojedeme na západ, nebo východ, nebo ... :-D
Tam, kudy vždy jen projíždíme... Pokaždé se nám tam líbí, pokaždé si říkáme, že by stála za delší návštěvu, ale pokaždé ji kvapem projedeme. Takže se přesvědčme, zda za to Bosna a Hercegovina opravdu stojí.
Kam letos vyrazíme na motorkách? Co třeba ulovil vlajky do míst, kde jsme ještě nebyli? Na ZÁPAD? Hm... ani ne. Na JIH? Tam už jsem byl hodněkrát. Na SEVER? Tam furt prší. Ale... nejsme z cukru, proč vlastně ne? Jedeme na SEVER ,-).
Po roce se vracíme do Albánie na místa, která jsme vloni neprojeli. Sice se nepovedlo projet vše, ale co, vždyť je to jedno ,-). Užili jsme si to patřičně, fotky jsou COOL a texty sem tam nějaké, možná ani ne tak čtivé, spiš pro nás, aby jsme za pár let věděli, co že jsme tam vlastně hledali ,-).
Kam pojedeme? Řekněme třeba podle abecedy, do země s krásnými horami, přírodou, zatím ještě západem nedotčenou, do Albánie. Velká změna, letos pojedu na motorce sám, jelikož Káťa opatruje malinkého motorkáře ,-). Itinerář jsem tedy pozměnil, bude OFFROAD.. ,-).
A také že byl ,-)).
Jsou to něco málo přes dva měsíce, co jsme se vrátili z putování po Balkánu. Ale jak se s námi začalo léto loučit, bylo jasné, že se za teplem ještě vydáme.
Padlo spousty nápadů, ale stejně jsme oba věděli, že to bude právě Montenegro, kterému budeme věnovat hlavní čas celé dovolené. A už jsme zase zpět ,-).
Projeli jsme 14 zemí za 17 dní, najeli 6541 km, viděli nespočet krásných míst.. Rumunsko pro nás bylo trochu známé, Moldavsko návrat v čase, Srbsko jenom přejezd, Makedonie milé překvapení, Albánie chce více času, krásné hory Černé Hory a ostatní detailněji až někdy příště.
O cestě do Rumunska jsme začali přemýšlet po shlédnutí pár fotek z Transfagarasanu. Cesta v Transylvánských Alpách je skvělá a měli jsme štěstí, byla i poměrně prázdná. Pochod k hradu POENARI, kde žil krvežíznivý kníže Vlad III. Drákula, nám sice dal zabrat (cca 1480 schodů), ale nevlezte tam, když jedete kolem ,-).
Kde jsme ještě na dosah víkendového výletu nebyli? Výběr nám ulehčili kamarádi z Moravy. Razí do Polska k jezerům na koupačku, tak proč se nepřidat? Víkend byl super, ostatně s nimi vždy ,-). A že nás Polsko překvapilo a připadali jsme si o pár let zpět? Byl to víkend o lidech a to není také špatné ,-). Počtěte si proč...
Proč opět Korsika? I když jsme byli na tomto ostrově potřetí, stejně je to málo. Dostatečná doba by dle mého byla... celý život ,-). Stále je zde co objevovat. Některá místa nás v minulosti ale tak zaujala, že jsme si je nenechali ujít ani nyní, jen se snažili pojmout zážitky trochu jinak..
Sardinie vyhrála v našem letošním výběru celkem hladce, byla tak nějak na řadě,-). Ostrov jsme projeli proti směru hodinových ručiček a poznali spousty krásných míst. Silnice jsou kvalitní a překvapí vás maximálně pes honící ovce, nebo špacírující želva na celodenní vycházce,-).
Procházet se nad zemí ve výšce 8 až 25 m nenarušenou přírodou, tento jedinečný pohled z nezvyklé perspektivy vám nabízí Stezka v korunách stromů v Národním parku Bavorský les.
První pokus zdolat Švýcarské průsmyky byl o fajn lidech, bohužel díky počasí bez Švýcarska. Ve druhém jsme vyrazili sami a hodnotíme Trip jako zvlášť vydařený. Počasí nám tentokrát přálo a Varan v zatáčkách spokojeně vrčel.
Je těžké pojmenovat tento Trip, ale vzhledem k prvotnímu záměru a část projeté země to s otazníkem ponechám. Za vše může počasí! Hnalo nás z místa na místo a nepromoky se nám staly denním oděvem.
Balaton (též Blatenské jezero, název pochází ze slovanského blato - bažina) je jezero v župách Somogy, Veszprém a Zala v Maďarsku v Dunajské rovině. Je to největší jezero ve střední Evropě, právě pro svou velikost se mu také říká Magyar tenger (Maďarské moře).
Sicílie (italsky Sicilia) je autonomní oblast Itálie a největší ostrov ve Středozemním moři. Její břehy omývá Středozemní moře, na východě ji od Kalábrie dělí Messinská úžina. Region má rozlohu 25 703 km2, 5 miliónu obyvatel a dělí se na 9 provincií. Hlavním městem je Palermo. Na ostrově se kromě italštiny mluví i sicilštinou.
Návrat se dal očekávat ,-). První návštěva byla spíš oťukávací a hlavně počasí typické pro Großglockner. Nyní jsme si užili nejen motorkářsky proslulou silnici, ale i Krimmlské vodopády a horské přehrady, kde se dá potloukat bez problémů i celé dny.
Großglockner (3 798 m) je nejvyšší hora Rakouska, která se nachází ve skupině Glockner patřící do Vysokých Taur a na hranicích spolkových zemí Korutany a Tyrolsko.
Korsika je ostrov ležící v západním Středozemním moři a v našich srdcích. Jsme tu podruhé a pevně věřím, že ne naposledy. Krásy ostrova se nedají poznat ani za dvě dovolené a těšíme se na další návštěvy...
Pod tíží dotazů, proč pod vlaječkou Slovenska je cesta do Slovinska, jsem našel fotky z výletu do Nízkých Tater a odkaz upravuji. Upozorňuji, že fotky jsou z roku 2006, ale proč se nepodívat do historie, jak jsme vlastně na začátku cestovali? ,-)
Korsika je ostrov ležící v západním Středozemním moři spadající pod správu Francie. Rozloha ostrova dosahuje 8 680 km2, je dlouhý 183 km a široký 83 km. Od Francie je vzdálen 180 km, od Itálie 80 km. Obýván je přibližně 260 000 obyvateli. Nejvyšší horou ostrova je Monte Cinto, které dosahuje 2 710 m nad mořem.
Slovinsko (slovinsky Slovenija), oficiálně Republika Slovinsko (slovinsky Republika Slovenija), je alpský stát ve střední Evropě. Samostatné Slovinsko vzniklo roku 1991 jako jeden z nástupnických států Jugoslávie. Slovinsko je členem OSN, Evropské Unie a NATO. Jeho sousedy jsou Rakousko, Maďarsko, Chorvatsko a Itálie.
|